Turkiyenin Özel Forumu Myozel

Türkiyenin En Özel Forumu


  Foreks Piyasasında İşlem Avantajları ve Riskleri

  Paylaş

  Charles01
  admin1
  admin1

  Mesaj Sayısı : 1
  Kayıt tarihi : 10/04/17

  Foreks Piyasasında İşlem Avantajları ve Riskleri

  Mesaj  Charles01 Bir C.tesi Nis. 29, 2017 11:50 pm

  Foreks piyasalarında işlem yapmak diğer paya piyasalarına göre bir çok açıdan avantajlıdır. Bu avantajlar arasında likidite oranının daha yüksek olması, işlemlerde kaldıraç kullanabilme özelliği, işlem emirlerinde daha fazla seçenek bulunması, az parayla yüksek işlemler yapabilme olanağı gibi olanaklar sayılabilir.

  Fakat bu avantajların yanında foreks piyasaları yüksek risk de taşımaktadır. Bu risk durumlarının en önemlileri, volatilitenin yüksek olması, kaldıraç kullanımında yüksek rakamlara varmak, çok uzun süren işlem saatleri ve kurlar olarak kabul edilebilir.

  Avantajlar

  Tüm dünya piyasalarında işlem yapabilen bir platform olduğu için en yüksek likite sahip piyasa foreks piyasalarıdır. Bu piyasada günlük altı milyon dolar civarında para akışı olmaktadır. Diğer yandan foreks piyasalarındaki kaldıraç uygulamasında çok az bir parayla çok büyük işlemler yapabilirsiniz.

  Piyasada emir çeşitliliği size paranızı daha esnek kullanma şansı tanımaktadır. Zarar ettiğinizde işlemi durdurabilirsiniz. Ayrıca işlem yapabilmek de oldukça kolaydır internet olan her yerden giriş yaparak emirlerinizle paranızı yönetibilirsiniz.

  Foreks piyasalarındaki en önemli avantajlardan biri fiyatlar hem düşerken hem yükselirken para kazanabilecek olmanızdır. Para kazanabilmek sadece doğru kaldıraç oranında doğru emirleri vermenize bağlıdır.

  Riskler

  Foreks piyasaları tüm dünya piyasalarında işlem yaptığı için volatilitesi yüksektir. Bu demek oluyor ki bu piyasa dünyadaki tüm siyasi olaylardan etkilenerek hareketlerinde ani değişimler içine girebilmektedir. Yani her şey sakin ve güvenli ilerlerken bir anda işlem hareketi tersine dönerek kaybetmenize neden olabilmektedir.

  Foreks piyasalarında doğru kullanıldığında avantaj olan kaldıraç sistemi yanlış kullanıldığında ciddi anlamda kayıplara neden olabilmektedir. Kaldıraç oranını yüksek tutmak çok fazla para kaybetmenize neden olabilir.

  Yabancı paralarda yapılan işlemlerde Türk lirasının para kaybetmesiyle para kaybı yaşayabilirsiniz.

  Foreks piyasalarında çok dikkat edilmesi gereken bir diğer risk ise bu piyasanın hafta içi 24 saat işlem yapabiliyor olmasından kaynaklanan risklerdir. Volatilitesi yüksek olduğu için günün herhangi bir saatinde dünyanın herhangi bir yerinde yaşanacak bir siyasi problem piyasalarda farklı yönde hareketlere sebep olacaktır. Bu durumda açık pozisyon bırakan ve o anda işlemlerini takip etmeyen yatırımcıların büyük kayıp yaşamasına neden olabilmektedir.
  Kaynak :https://forexcafe.org/makale/foreks-piyasasinda-islem-avantajlari-ve-riskleri.html

   Forum Saati Cuma Mart 23, 2018 5:05 am